Partnerství trvající plných 11 let PDF Tisk Email

Minulý týden k nám již po jedenácté v řadě zavítala skupinka třinácti rakouských studentů v doprovodu Dr. Salmhoferové z partnerského gymnázia BORG v hornorakouském Hagenberu. Jako téma letošních projektových dnů jsme si zvolili historii konespřežné dráhy. Celá akce nadto proběhla pod finanční záštitou města Č. Budějovic, za což jsme velmi vděčni.

Rakouské partnery jsme uvítali v pondělí 26. 6. na budějovickém nádraží a poté jsme se společně vydali na prohlídku města věnovanou historii koněspřežky, která byla vybudována prof. vídeňské techniky J. Gerstnerem, a která sloužila zejména k transportu soli z oblasti Solné komory do Českých zemí mezi léty 1832-1870.  Během prohlídky byli studenti rozděleni do smíšených pracovních skupinek a měli za úkol hledat odpovědi v obou jazycích na otázky, které jim připravila historička Jarmila Hansová z Národního památkového ústavu. Pondělní část programu jsme zakončili prohlídkou ikony Českých Budějovic, pivovaru Budvar. Druhý den jsme se vydali na Hlubokou, kde jsme absolvovali plavbu na lodi, prohlédli si zámek, sportovní areál a pobyt zakončili letní barbecue. „Rozumět hornorakouskému dialektu musí být pro české studenty opravdu obtížné, neboť i já mám občas problémy“, dodává s úsměvem na závěr rakouské návštěvy Saskia Isemann, která na ČAGu  v tomto školním roce působila v roli asistentky ve výuce němčiny a angličtiny. „Byla jsem překvapena, že všichni v hostitelských rodinách s námi komunikovali skvělou angličtinou a velmi často i němčinou. Před příjezdem jsme se obávali právě jazykové bariéry v hostitelských rodinách“, kvituje svoji zkušenost studentka Alexandra, která pobývala v rodině Marušky Vlčkové ze 2.ročníku.

Na závěr bych chtěla touto formou ještě jednou poděkovat mé kolegyni, Naděždě Salmhoferové, která stojí za úspěchem spolupráce, která trvá již déle než dekádu, a nám všem popřát, abychom mohli i nadále objevovat život za rakouskými hranicemi prostřednictvím osobních přátelství.