Jak vypadá současná politická situace v Egyptě? PDF Tisk Email

PřednáškaNa to si mohli částečně zasvěceněji odpovědět studenti semináře politologie během besedy s egyptským politickým aktivistou Kareemem, který před necelými dvěma roky dostal politický azyl v České republice. Kareem aktivně působí v české organizaci s názvem Egyptian Front for Human Rights(www.Egyptianfront.org), která sídlí v Brně, kde aktuálně Kareen žije. Tato organizace založená v r. 2017 si klade za cíl zlepšit situaci v oblasti lidských práv v Egyptě, k jejichž brutálnímu porušování za vlády současného egyptského presidenta Abdela Fatah el-Sisiho - zejména od roku 2015 - dochází. „Kvůli mé účasti na protivládních studentských protestech, kde jsem působil coby mluvčí mládežnických protestujících, jsem byl uvězněn v nelidských podmínkách a mučen elektrickým proudem, nakonec mi bylo řečeno, že pokud zemi dobrovolně neopustím, z vězení nebudu propuštěn. Šance na řádný proces, pokud jste v Egyptě obviněni za protivládní angažovanost, je nulová“, říká o své zkušenosti Kareem, který se začal učit anglicky teprve po příchodu do ČR.

Kareem všem přítomným líčil svou strastiplnou pouť z Káhiry přes Asuánskou poušť dále do Súdánu, kde se obrátil na humanitární organizaci, která mu doporučila, aby si zažádal o politický azyl. „ Zažádal jsem si tedy o azyl v ČR a USA, přičemž první země přišla s nabídkou rychleji, a já věděl, že nemohu na nic čekat, protože jsem byl zcela bez prostředků“, kvituje své okamžité rozhodnutí Kareem. A co říká o své zkušenosti v pozici azylanta sám Kareem? „Na podzim 2016 jsem přijel z horkého Súdánu do sychravé Prahy bez znalosti angličtiny. Dostal jsem slušné bydlení na Žižkově a snažil se poctivě chodit na kurzy češtiny a angličtiny. Nebyl jsem místními vůbec akceptován, budil jsem nedůvěru již tím, že jsem jiný. To, že nejsem muslim, ale ateista, nehrálo žádnou roli. Můj vztah k České republice se výrazně změnil poté, co jsem se přestěhoval do Brna a začal spolupracovat s českou pobočku Amnesty International, kde jsem poznal skvělé lidi, často s podobným osudem“, dodává na závěr Kareem.

Přejme Kareemovi, aby bylo jeho hlasu pozorně nasloucháno!