Jak se studuje doma i v zahraničí očima Terezy Bízkové a Adély Pegleyové? PDF Tisk Email

PřednáškaJsme rádi, že naši bývalí absolventi, kteří prožívají své studentské životy na tamních, případně zahraničních univerzitách, si najdou čas, aby zavítali mezi současné studenty ČAGu a podělili se s nimi o své dosavadní zkušenosti.

Nejinak tomu bylo i v případě Terky Bízkové, maturanky z roku 2013, která po absolvování bakalářského studia na VŠE v Praze vyrazila za studiem do Anglie, kde vloni úspěšně zakončila magisterské studium v oboru mezinárodní vztahy. Co o svém studiu v Anglii Terka říká: „ Asi nejtěžší pro mne bylo naučit se správně psát eseje a aktivně se účastnit debatních seminářů, kde se od nás očekávalo, že budeme schopni erudovaně obhajovat své názory na určitá aktuální témata. Naši vyučující nás nutili, abychom se na věc naučili dívat nezaujatě ze všech úhlů pohledu, nikdy nám nepodsouvali žádný svůj názor“, kvituje svoji zkušenost se studiem v Anglii usměvavá blondýnka, která momentálně vykonává praxi v exotické Kolumbii. „Pokud bych měla porovnat svoji předchozí zkušenost z VŠE, pak hlavní rozdíl spatřuji v individuálním přístupu ze strany vyučujících v Anglii, kteří se vám věnují v maximální míře, na což v českém, bezplatném systému bohužel není prostor. Na druhé straně za tuto péči platíte nemalou částku ve výši 9.000 liber ročně, což rozhodně není zanedbatelné“, dodává na závěr Tereza.

Tento týden mezi studenty posledních ročníků zavítala též maturantka z roku 2015, Adéla Pegleyová, která se rozhodla pro studium judaistky a antropologie na univerzitě J. Palackého v Olomouci, kde bude letos promovat v bakalářském programu, a aktuálně se uchází o stipendium na Tchaj-wanu, kde by ráda studovala čínštinu a poté čínskou medicínu. O své dosavadní zkušenosti Adélka říká, “Olomouc je úžasné místo ke studiu, přiměřeně velké a stále se zde něco děje. Většina lidí se mne ptá, co vlastně hodlám dělat po ukončení studia a zda se tím vlastně budu schopná uživit. Na to odpovídám, že obor jsem si zvolila podle toho, co mne baví a co mi přišlo zajímavé pro můj osobní život; hledisko uplatnitelnosti pro mne nebylo zásadní“, kvituje své rozhodnutí Adélka a nikoho z nás nenechává na pochybách.  V minulém roce jsem měla možnost vyjet na Erasma do Paříže, což pro mne byla další cenná zkušenost, která měla též zásadní vliv na mou současnou volbu naučit se čínsky a jít studovat čínskou medicínu. Vím, že je to klišé, přesto musím potvrdit z vlastní zkušenosti, že funguje to, že v cizině nejlépe poznáte sami sebe a uvědomíte si věci, které vám normálně o sobě nedocházejí“, dodává na závěr povídání Adéla.

Děkujume a těšíme se na další setkávání:-)