Naše účast na 1. Digitální národní výběrové konferenci EPM (Evropského parlamentu mládeže) 2020 byla vlastně velmi příjemnou náhodou. Chvíli po té, co nám přišel email od paní profesorky Kloudové, jestli bychom se nechtěli zúčastnit této online simulace, jsme vytvořili čtyřčlenný tým skládající se z Barbory Novotné (4. ročník), Daniely Pomyjové (septima), Vojty Hladíka (4. ročník) a Terezy Müllerové (3. ročník). Konference trvala od 5. – 8. 11. a probíhala přes platformy Zoom, DiscordCahoot. Skvělým úspěchem je postup Daniely do Mezinárodního  fóra (IF) v Maastrichtu, kde  bude mít tu čest reprezentovat ČR. A zde jsou naše postřehy:

Daniela: Musím přiznat, že EYP je pro mě již srdcová záležitost, proto jsem byla zklamaná, když se kvůli pandemii letošní zasedání zrušilo. V době lockdownu, kdy všem chyběl sociální kontakt, však přišla záchrana v podobě digitální konference, proto jsme rychle sestavili tým a přihlásili se. Ze začátku jsem měla pár obav ohledně toho, jak to bude vlastně celé fungovat, ale musím říct, že už první den moje obavy opadaly. Osobně jsem byla v komisi JURI, která se zabývala problematikou projevů nenávisti a svobody slova. I když je toto téma skoro neřešitelné, naše rezoluce se velmi povedla a prošla na finální konferenci (General Assembly), kdy se prezentovaly všechny rezoluce. Ačkoli se to celé odehrávalo skrz naše obrazovky, stejně jsem se cítila jako bych byla s těmi lidmi v jedné místnosti. Jako obvykle, EYP nezklamalo.

Terka: EYP pro mě byla skvělá zkušenost. Nikdy dříve jsem se neúčastnila něčeho podobného, takže jsem byla ze začátku poměrně dost zmatená, ale všichni účastníci byli neskutečně milí a podporující. Byla jsem přiřazena do týmu (committee) DROI, která se zabývá lidskými právy. Tento rok jsme řešili, zda má patřit nárok na internet mezi lidská práva. Celý program byl v angličtině, řešili jsme nejrůznější problémy, plusy i mínusy našeho tématu, vymýšleli jsme řešení a učili se vzájemně spolupracovat. Poslední den jsme se všichni účastnili General Assembly, kde jsme si navzájem představovali řešení, obhajovali jsme naše nápady, diskutovali v otevřených debatách, a v neposlední řadě i volili, zdali mají návrhy projít nebo se zamítnout. Díky této zkušenosti jsem si nejen zlepšila vyjadřovací schopnosti v angličtině, přiučila se novým znalostem z oblasti lidsko- právní politiky, ale také si našla nové přátelé. Určitě mám v plánu se účastnit dalších zasedání.

Video z projektu.