Úspěch nelze vytvořit, musí vyplynout!

Adéla Pegleyová

V duchu tohoto kréda se neslo vyprávění naší bývalé studentky Adély Pegleyové, která zavítala mezi studenty posledních ročníku, aby se s nimi podělila o své čerstvě nabyté zkušenosti z dvouročního pobytu na Tchaj-wanu.

Adéla se rozhodla po dokončení bakalářského studia v oboru judaistika na Palackého univerzitě v Olomouci, zkusit studium čínské medicíny. Nakonec se jí podařilo získat stipendium Huayn Enrichment Scholarship na Feng Chia University na Tchaj-wanu, kde studovala na jazykovém centru čínštinu.

A jaké jsou Adély postřehy? „Na Tchaj-wanu je úžasná příroda, ale docela ošklivá města; na druhé straně v nich žijí neuvěřitelně milí a pohostinní lidé, kteří vám vždy pomohu, aniž byste je museli první žádat. Nesčetněkrát se mi stalo, že mne někdo svezl a ještě mi koupil ovoce nebo mne pozval domů na jídlo. Ne celém ostrově je nulová kriminalita, takže se můžete spolehnou, že když někde něco zapomenete, včetně peněženky, tak ji tam klidně i po týdnu nejdete nedotčenou, což si v jiných kulturách mohu těžko představit“, kvituje svoji zkušenost Adéla. „Pro obyvatelé Tchaj-wanu, stejně jako obecně pro většinu Asiatů, hraje vzdělání zcela zásadní roli. Studenti navštěvují vedle klasické výuky ve školách ještě placené večerní školy, kde si prohlubují vzdělání, takže je zcela běžné, že ve škole tráví celé dny včetně víkendů. Pro většinu obyvatel ze západní civilizace je velmi jednoduché si zde najít velmi dobře placenou práci jako učitel angličtiny. Jako běloch se těšíte obrovskému obdivu a máte oproti místním četná privilegia“, dodává Adéla. Osobně jsem si pobyt na tomto malém, ale překrásném ostrově nesmírně užila a přeji každému, kdo o něčem podobném uvažuje, aby neváhal a zkusil to. Určitě nebudete litovat“, uzavírá své vyprávění Adéla.

Přejeme mnoho zdaru a děkujeme, že si na nás vzpomněla.

Úvodní foto: Feng Chia University Main Gate, převzato.