Z ČAG až k Velké čínské zdi.. PDF Tisk Email
Napsal uživatel Kateřina Štruncová   

Z ČínyStudentka septimy Alexandra Matoušová se právě vrátila z třítýdenního pobytu v daleké Číně. Alex pravidelně navštěvuje hodiny čínštiny, které ČAG od tohoto školního roku nabízí ve spolupráci s Čínským centrem v Českých Budějovicích. Po návratu se studentka rozhodla popsat své dojmy z cesty v následujícím textu:

"Můj program v Číně se skládal z 2 základních částí: z výuky a výletů. Celková doba semináře byla 21 dní a většina přednášek proběhla v první polovině cesty. Přednášky  vedené v angličtině byly zajímavé,  bohužel úroveň angličtiny tamních učitelů byla na nízké úrovni, ale i přesto jsem si odnesla mnoho zajímavých informací o čínské kultuře (ekonomika Číny, politický a vzdělávací systém, architektura...) + lekce čínštiny. Dále jsme podnikali výlety do centra města, takže jsem viděla základní památky z Pekingu (Čínská zeď, Zakázané město, Temple of Heaven, Summer palace). V průběhu semináře jsme přeletěli do města X’ian, kde se poblíž nachází známá Terakotová armáda nebo Šhaolinský klášter, v němž se vyučuje typické kung-fu umění. Díky těmto malým výletům jsem mohla ochutnat štíra, škorpióna, hada, psa, kočku a  míchu ryby a celkově poznat trochu tu pravou Čínu bez turistů, což jsou stejně většinou Asiaté, protože Čína je tak obrovská a uzavřená do sebe, že místní obyvatelé většinou cestují jen po Číně. Všichni obyvatelé byli jinak velice milí a vstřícní i přes jejich jazykové nedostatky v angličtině. Připadala jsem si v některých chvilkách jako atrakce, protože se se mnou chtěli neustále fotit pro mé blonďaté vlasy a modré oči.

Můj celkový dojem z Číny je naprosto skvělý. Seminář jsem si moc užila a za to chci poděkovat Česko-anglickému gymnáziu, Čínskému centru v Českých Budějovicích a Beijing Language and Culture College za příležitost vycestovat a naučit se něco o vzdálené Číně. Shrnula bych můj dojem do těchto slov:

中国是美丽的 (Zhōngguó shì měilì de.) Čína byla úžasná."