Česky  English  Deutsch  Français  Español

Facebook

Fotogalerie

20

Česko-anglické gymnázium s.r.o.

Třebízského 1010
37006 České Budějovice 5
tel.: 380 425 133

e-mail: cag@cag.cz

Beseda s astronautem PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeňka Hucková, Mgr.   

„Vysvětlit jaké má člověk pocity ve stavu beztíže? To je totéž, jako by pes měl člověku vyprávět, jaké je mít ocas…“ rozesmál aulu studentů českobudějovického Česko-anglického gymnázia americký astronaut Russel Schweickart, který zavítal mezi gymnazisty na besedu o minulosti i budoucnosti vesmírných letů. Schweickart, člen tříčlenné posádky americké vesmírné lodi Apollo 9, je na návštěvě České republiky na pozvání prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka.
Bývalí i současní dobyvatelé vesmíru se scházejí každoročně a letos padla volba na Českou republiku. Z Prahy, kde se sedmidenní mezinárodní setkání koná, kosmonauté vyjíždějí na besedy po celé zemi, aby stimulovali zájem mladých o studium přírodních věd.
Russel Schweickart zamířil na jih a čekal ho vpravdě bohatý program. Kromě besedy s gymnazisty zavítal na půdu přírodovědecké fakulty a do nově otevřené českobudějovické hvězdárny. „Mezi středoškoláky jsem se cítil nejlépe“, kvitoval s povděkem pozvání do Česko-anglického gymnázia na konci náročného dne. „Těšil mne upřímný zájem teneegerů a překvapila mne dobrá úroveň jejich angličtiny,“ usmíval se sympatický Američan. „Byl dobrej!“ pochvalně se zmiňuje maturant Jan Bílý, který Rustyho požádal, zda by mu směl stisknout ruku. „Konečně nám někdo vysvětlil, že kosmonaut, astronaut a taikonaut jsou jen různá pojmenování s týmž významem. Záleží jen na tom, zda se jedná o ruský, americký či čínský vesmírný program.“ Russel Schweickart je prvním „spacewalkerem“ v dějinách, prvním člověk, který v roce 1969 vystoupil do prostoru mimo vesmírnou loď. „Od té doby se mnoho změnilo,“ vysvětluje Rusty, „technologie se neuvěřitelně zdokonalily, pobyt lidí ve vesmíru je stále komfortnější. Rozvoj kosmonautiky závisí samozřejmě na ekonomických možnostech lidstva, ale já jsem v tomto směru optimista,“ prohlašuje muž, který ani v 74 letech neztratil nic ze své vitality.