Co obnáší život diplomata a politika? PDF Tisk Email

Poslanecká sněmovnaNa tyto otázky hledali odpovědi studenti ČAGu, kteří zavítali minulý týden do Amerického centra a poté i do Poslanecké sněmovny ČR.

V Americkém centru jsme nejprve debatovali s diplomatech Doughem Morrowem o tom, co obnáší diplomatická mise a jak se na ni nejlépe připravit. „Vždy jsem rád cestoval a několik let jsem působil jako lektor angličtiny v zahraničí, zároveň jsem ale hledal práci, která by mne do budoucna finančně zajistila a mohl přitom využít svých předchozích zkušeností z práce s dětmi v oblasti environmentálního vzdělávání“, říká o své motivace Dough. „Nejpoužívanějším obratem diplomata je výrok “it depends“, protože jako diplomat nikdy nevystupujete sám za sebe, ale za svou zemi, jejíž politiku v zahraničí hájíte“, dodává na závěr.

Poté jsme s přesunuli do Poslanecké sněmovny ČR, kde nás na úvod přivítal čestný předseda a současně nejstarší člen PS Karel Schwarzenberg. Coby průvodkyně se nás ujala a návštěvu zprostředkovala naše bývalá studentka Jana Soukupová, která pracuje jako asistentka předsedy poslaneckého klubu za TOP O9 Ing. Miroslava Kalouska, se kterým jsme debatovali o nejrůznějších otázkách. „Až vám nějaký politik bude říkat, že za nás rozhoduje EU a my jsme nuceni pouze poslouchat rozhodnutí někoho jiného, nevěřte jim. Ze své několikaleté zkušenosti coby člena (předseda od ledna 2009 - května 2009) Rady ministrů financí EU vím, že rozhodnutí se dělají společně na základě konsenzu. Nikdy mi nikdo nic direktivně nepřikazoval“, glosuje svoji zkušenost dlouholetý politik. Na závěr návštěvy jsme měli možnost zasednout přímo do poslaneckých lavic a dozvědět se více o vnitřním fungování PS, mj. i z úst nejmladšího člena PS Dominika Feriho. „Myslím, že nejlepší je, když člověk do politiky dospěje přirozeně; třeba tím, že v době svých studií je aktivní ve veřejném životě ve svém rodišti a pak je pro něj přirozené, že se rozhodne stát aktivním politikem“, říká o své motivace pan poslanec Feri.

Janě i Kláře Pluščenkové moc děkujeme za zprostředkování příjemné a poučné návštěvy!