Pobyt rakouských studentek na ČAGu PDF Tisk Email

StážV týdnu od 18. - 23. 11. 2018 pobývaly na ČAGu studentky Josefina Hessl, Navina Preuer a Anne Sahin, které aktuálně studují v předposledním ročníku na partnerské škole BORG v rakouském Hagenbergu/Linci. Hostitelské zázemí jim nabídly studentky ČAGu Štěpánka Kocábková, Linda Drchalová a Martina Hřebeková. Rakouské studenty, které si zvolily češtinu jako druhý cizí jazyk, a ze které budou skládat rovněž maturitní zkoušku, navštěvovaly tento týden výuku spolu s hostitelkami ČAGu a vedle intenzivní výuky angličtiny, rovněž zavítaly do hodin němčiny, zejména ve skupinách DSD, a vyzkoušely si porozumět výuce v chemii, matematice, či společenských vědách. Spolu se studenty kvinty a 1. ročníku ve čtvrtek 22. 11. oslavili tradiční Den díkůvzdání a mj. zasedly v porotě, která posuzovala nejchutnější koláč.

A jaké jsou postřehy studentek samotných? „Bylo pro nás hodně poučné navštívit hodiny němčiny, protože jsme si mohly uvědomit věci, které jsou pro nás coby rodilé mluvčí automatické a nikdy nad nimi nepřemýšlíme, třeba rozdíl mezi „schmale Gassen“ a die Schmalen Gassen“, kvituje svůj postřeh Navina. „Výuka je u vás více koncipována jako na vysoké škole, učitelé hodně pracují s PP prezentacemi, zatímco u nás je spíše praxe, že učitelé mluví a my jsme nuceni si dělat poznámky, abychom se naučili zápisu a byli nuceni přemýšlet více nad tím, co píšeme“, zamýšlí se nad dalším rozdílem Josefina. „Máte zde bohatou výuku angličtiny, včetně velké nabídky konverzačních hodin s rodilými mluvčímu. U nás máme sice v hodinách Aj americké asistenty, ale podobné zaměření jako máte vy, např. na literaturu, obchodní, či vědeckou angličtinu u nás nemáme, což vám závidíme “, dodává na závěr studentka Anna, která má česko-rakouské občanství.

Koncem února naši studenti naopak stráví týden návštěvou partnerské školy BORG.

Na závěr velmi děkujeme rodinám čagovských hostitelek, které vytvořili rakouským studentkám skvělé náhradní rodiny!