Regionální výběrová konference EPM pohledem Matěje Plachty a Ksenii Rudiuk PDF Tisk Email

EPM

Na začátku listopadu se náš čtyřčlenný tým v Litoměřicích zúčastnil třídenní Regionální výběrové konference Evropského parlamentu mládeže. Hlavním cílem akce bylo přiblížit studentům fungování parlamentu a vyzkoušet si, jak probíhá vytváření nových zákonů. Je nutné také zmínit, že celý program probíhal v angličtině, a tak nabízel skvělou příležitost pro zlepšení jazykových znalostí.

Program začal již naším příjezdem na autobusové nádraží, kde si nás společně s dalšími skupinami vyzvedli organizátoři. Ti nás odvedli na ubytování, kde jsme se zapsali, vyzvedli si cedulky a vybalili si.

V 13:00 začal teambuilding. Ten se skládal z různých seznamovacích her a “energizerů”, zaměřených na posílení naší spolupráce. Po 5 hodinách všech možných úkolů a aktivit, byla událost oficiálně zahájena otevírací ceremónií, po které následovala tzv. Eurovillage. Delegace jednotlivých škol měly za úkol připravit tradiční jídla státu, který jim byl před akcí přiřazen. Naše škola obdržela Polsko, což se ze začátku zdálo být obtížné, ale nakonec jsme to zvládli na jedničku. Já přinesl například tvarožník s kandovaným ovocem, Natka jednohubky s klobásou, Kseniia jablečník, který měl ze všeho největší úspěch a Tomáš polské lívance, neboli racuchy.

Druhý den jsme se již brzy ráno pustili do práce. Naším cílem bylo ve skupinách vypracovat vlastní rezoluci k tématu, které jsme si týden předtím vybrali. Vzhledem k tomu, že každý z nás byl rozdělen do různých výborů, jsme řešili odlišné problémy. Zatímco já jsem se zabýval globálním oteplováním a jeho zamezení, moji spolužáci měli za úkol vypracovat návrhy týkající se marihuany používané pro lékařské účely, manipulace voleb nebo psychologických problémů nezletilých.

Po dlouhé a intenzivní práci následoval hřeb večera, neboli Farewell Party. To pro nás ovšem neznamenalo, že s prací je hotovo, protože okolo půlnoci všem na email přišel resolution booklet, ve kterém byly vypsány řešení všech komisí. My tak dostali příležitost připravit se na další den a napsat své proslovy, nebo se snažit najít chyby a nedostatky v rezolucích ostatních.

Naše poslední ráno začalo poněkud chaoticky. Po rychlé snídani, jsme se přesunuli do haly, kde se nadcházejících 8 hodin měla konat tzv. General assembly. Byl to dlouhý a opravdu vyčerpávající proces, při kterém se diskutovalo a hlasovalo, lidé četli své proslovy a reagovali na proslovy ostatních. Každý mel příležitost vystoupit před publikem a vyjádřit se. Vše bylo nakonec završeno závěrečnou ceremonií, po které jsme se všichni opět vydali zpátky domů.

Na závěr bych chtěl citovat svou spolužačku Kseniiu a její zážitky z EYP: ,,Myslím si, že každému z nás EYP něco přineslo. Nejen že nám to poskytlo spoustu nových znalostí a zlepšilo naši angličtinu, ale seznámili jsme s velkou spoustou lidí. Za nejlepší zkušenost ovšem považuji výstup před velkým publikem. Evropsky parlament mládeže bych osobně doporučila nejen těm, co se zajímají o politické dění, ale studentům obecně, protože si myslím, že je to skvělá zkušenost pro každého.“