Vídeň tradičně i netradičně Tisk
Napsal uživatel Kloudová Štěpánka   

Na univerzitěMinulý týden vyrazila skupinka třinácti němčinářů ze sexty, septimy a 2. ročníku do Vídně. Exkurze byla součástí výměnného programu s partnerskou školou BORG v hornorakouském Hagenbergu, se kterou ČAG spolupracuje formou mobilit, společných projektů či studentských výměn již od roku 2007.

Během dvoudenního programu jsme měli možnost zavítat nejprve na translatologický ústav Vídeňské univerzity, kde jsme se zúčastnili semináře konsekutivního a simultánního tlumočení. Studenti ČAGu i BORGu si připravili prezentace, které studenti-stážisté oboru překládání/tlumočení z ostravské a vídeňské univerzity překládali. Součástí semináře byla i debata s přítomnými studenty. „Tato zkušenost byla pro mne moc zajímavá, neboť jsem si předtím neuměl představit, co příprava v tomto oboru obnáší“, kvituje student 2. ročníku Vojta Ročně, který má k němčině skrze svůj původ blízký vztah.

Večer jsme zavítali do historického centra Vídně a prohlédli si vánoční výzdobu Vídně včetně Stephansdomu. Druhý den jsme byli přivítáni na českém velvyslanectví v Penzinger Straße 1, kde nás přijal zástupce velvyslankyně Dr. phil. Jakub Novák, který přítomným studentům přiblížil práci diplomata. “Pokud si myslíte, že vaše osoba skrývá několik různých druhů flexibilního já, pak je práce diplomata pro vás ideální, protože během jednoho dne musíte vystupovat v nejrůznější profesní i společenské roli a spojovat tak několik různých zaměstnání najednou“, glosuje svoji zkušenost Dr. Novák.

Na závěr naší návštěvy jsme navštívili barokní zámek Belveder, kde jsme absolvovali edukativní prohlídku zaměřenou na dílo nejvýznamnějšího vídeňského secesního malíře Gustava Klimta a kde jsme mohli obdivovat i jeho nejvíce ceněný obraz „Polibek“, který má podle slov naší průvodkyně hodnotu  více než 200 mil. eur.

Budeme se těšit na další společná setkání v novém roce na obou stranách hranice!