studentky v kuchyni

Stipendijní pobyt v Německu pohledem Vladimíra Potapova a Lucky Pečené PDF Tisk Email
Napsal uživatel Štěpánka Kloudová

MarburgMarburg není město s mnoha univerzitami, ale Marburg je jedna velká univerzita, kde aktuálně studují studenti z celého světa, jak by řekl Herr Herman (super člověk:-), náš hlavní průvodce a učitel, který už 20 let ukazuje českým studentům z DSD programu Marburg).

Do Marburgu nás jelo celkem 25 studentů (v ČR je celkem 24 DSD škol a ČAG jako jediná škola dostalo 2 stipendijní místa), z celé republiky za společným cílem- poznávat nové věci a naučit se němčinu. Bydleli jsme v rodinách, které byly velmi přátelské a ve všem nám  pomáhali.

2-týdenní program jsme měli následující: dopoledne jsme strávili ve škole (na nejprestižnějším gymnáziu Philipinum) a odpoledne jsme se účastnili společných  exkurzí a jiných aktivit spolu s  německými studenty. Je samozřejmé, že všechny předměty byly vyučovány v němčině, např.  dějiny Německa, geografie, nebo literatura, kde se probíralo téma německé pohádky, apod.. Mně osobně se nejvíc líbil dějepis, protože jsem se mohl dozvědět, jak se tento předmět vyučuje z německého pohledu. Velmi jsme si užili i celodenní výlety. Byli jsme ve Frankfurtu, mj. i ve výrobně čokolády Ferrero, kde jsme mohli všechny dobroty i  ochutnat:-)

Poslední třetí týden jsme strávili v Berlíně. Od rána do pozdního večera jsme chodili a užívali jsme se Berlin. Měli jsme dokonce individuální prohlídku Berlinské zdi, či  Reichstagu.

Po absolvování 3-týdenního stipendijního  pobytu jsem dostal ještě větší motivaci naučit se německy. Seznámit se s novými lidmi, zlepšit znalosti jazyka (nejen němčiny),  poznat tradice jiné země – tohle všechno mně tento program přinesl.