Jak funguje parlament EU? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Štěpánka Kloudová

EYPSeznámit se na vlastní kůži s konceptem fungování parlamentu EU měli možnost studenti politologie a businessu v rámci projektu Den EYP (European Youth Parliament), který pro naše septimány a studenty 3. ročníku v pondělí 16. 9. zorganizovali dobrovolníci z řad vedení Parlamentu mládeže ČR. Cílem akce bylo seznámit studenty, kteří touto zkušeností doposud neprošli, s fungováním EU a přispět k zlepšení aktivního užívání cizího jazyka spojeného s akademickou diskuzí formou týmové práce.

Studenti si prošli pod vedením tří zkušených facilitátorů Martina, Evy, Marka a Jakuba ve funkci předsedy EP, „zahřívací“ teambuildingovou částí, poté se delegáti věnovali v komisích práci na rezolucích. Komise 1 se zabývala tématem „klimatických změn a tím, co by měla EU, coby třetí největší producent emisí na světě po Číně a USA, udělat pro jejich snížení. Komise 2 měla za úkol vypracovat rezoluci ohledně léčebného využití konopí v rámci sjednocení EU legislativy. Komise 3 se oproti tomu věnovala problematice integrace imigrantů ve velkých městech a následným zpracování účinné urbanistické koncepce. Všechny tři rezoluce na závěr studenti obhajovali během Valného shromáždění- General Assembly (GA).

Jaké jsou postřehy delegátů samotných? „Bylo to skvělá zkušenost, která mne inspirovala, abych se do EYP sám aktivně zapojil. Rád bych si dál rozvíjel řečnické dovednosti“, kvituje svoji zkušenost student 3. roč. Vojta Hladík. „Všechna diskutovaná témata byla velmi zajímavá a jsem ráda, že jsem se projektu zúčastnila. Nicméně celá akce byla poměrně dlouhá a bylo těžké se celou dobu soustředit“, dodává další účastnice Lucka Hindy.

Přejme novému čagovskému týmu, který se účastní regionální předkonference EYP v listopadu v Táboře, hodně zdaruJ.