CHALOUPKY 2008 063

Pobyt v Mexiku PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lenka Drašarová

Na podzim tohoto školního roku se v termínu 25.10. – 5.11. zúčastnilo 18 studentů z různých tříd gymnázia výměnného pobytu se základní školou INTERLAKEN v Mexiku. Již podruhé jsme měli příležitost vycestovat do této vzdálené země a přiblížit tak našim studentům mexickou kulturu, o které jen dosud slýchávali na hodinách španělštiny. Naše partnerská škola pro nás připravila velmi bohatý program, počínaje návštěvou hl. města Ciudad de México se Zócalem (hl. náměstím) a katedrálou, Palác Bellas Artes, Antropologického muzea a dále jsme měli možnost navštívit nedaleké pyramidy Teotihuacán se Sluneční a Měsíční pyramidou, zábavní park Six Flags a jiné. Během našeho pobytu se v tamější škole konal Festival Interlaken, během kterého žáci i jejich rodiče připravili ukázku typických mexických tanců. Po nich následovaly prezentace našich studentů se závěrečným kvízem o České republice. Naši studenti rovněž navštívili Velvyslanectví ČR v Mexiku, kde proběhla přednáška o tom, v čem spočívá práce v zahraniční v oblasti diplomacie. Zástupce velvyslance také přiblížil studentům možnost pracovních stáží v zahraničí.

Letošní pobyt v Mexiku byl navíc pro všechny dechberoucím zážitkem proto, že jsme s Mexičany prožili jeden z jejich nejslavnějších svátků tzv. Día de muertos (Den mrtvých), během kterého místní lidé vzpomínají na své zesnulé jinak, než je u nás zvykem – doma nebo na zahradě staví tradiční oltář, který je ozdoben především oranžovými květinami (afrikány), svícemi, ozdobnými předměty, ovocem a oblíbenými pokrmy a nápoji.

Na otázku, co studenty nejvíce v Mexiku překvapilo, odpověděl Ondřej Klouda ze 3.roč.: „Překvapila mě celá tamější kultura, jak to v Mexiku chodí, je to úplně jiný svět. Navíc jsem si uvědomil, jak potřebná je znalost španělštiny.“ Dodal také, že se chce do Mexika příští rok znovu podívat, aby pozdravil svoji hostitelskou rodinu a procestoval poloostrov Yucatán a další země Střední Ameriky.