Evropský parlament Mladých diplomatů na ČAGu PDF Tisk Email

„Chtěl/a by sis vyzkoušet roli evropského politika na zasedání jedné z nejdůležitějších institucí Evropské unie a rozhodovat o jejím osudu? Chtěl/a by sis o Evropské unii popovídat s někým, kdo jí skutečně rozumí, jako je třeba český europoslanec či česká europoslankyně?“ (https://www.mladidiplomate.com/evropsky-parlament-mladych-diplomatu-2019/

Ve čtvrtek 30. 1. mezi studenty naší školy zavítali Mladí diplomaté v doprovodu bývalého europoslance a nynějšího předsedy hnutí Hlas Dr. Pavla Teličky. Naši studenti v souladu s výše citovaným mottem získali skvělou možnost prohloubit si své znalosti o EU a jejím fungování, otestovat si dosavadní znalosti, popovídat si s bývalým významným europoslancem a v neposlední řadě se seznámit v průběhu simulovaného MiniParlamentu s procedurou přijímání a schvalování dokumentů. Studenti se v roli europoslanců vyjadřovali k tématu genderové platové rovnoprávnosti.

„ČR hraje v EU dlouhodobě roli kverulanta, který neustále nahlas sděluje, co nechce, ale málokdy umí jasně zformulovat, co vlastně chce. Bohužel naše generace selhává a pevně doufám, že mladší generace naši pošramocenou reputaci na půdě EU vylepší“, zaznělo během besedy z úst prvního českého eurokomisaře v EU Pavla Teličky, který působil mj. v letech 2014-2017 v roli místopředsedy EP.

A jaké byly reakce studentů samotných? „ Líbilo se mi, že se pan Telička zajímal i o nás tím, že nám kladl dotazy. Je příjemné vidět, když politik nemluví jenom o sobě“, kvituje svoji zkušenost student sexty Patrik Neubauer. „Bylo pro mne zajímavé porovnat osobní zkušenost z Evropského parlamentu mládeže s Evropským parlamentem Mladých diplomatů“, říká oktaván Matěj Plachta.

Na závěr bych ráda poděkovala za spoluorganizaci akce kvartánovi Jakubovi Valuchovi, který se EP Mladých diplomatů účastnil v listopadu 2019 v PlzniJ!