Ohlédnutí za projektem Let's App! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Soukup   

V uplynulém školním roce (2015/2016) bylo mým potěšením řídit projekt Let’s App! v rámci populárního programu eTwinningu. eTwinning je komunita učitelů, která se soustředí na přeshraniční spolupráci škol. Na ČAG je takových, kteří jsou do eTwinningu zapojeni, celá řada a rád jsem se mezi ně přidal. Společně s partnerskou školou ze Španělska - institutem J. BAU - jsme si vyzkoušeli návrh, realizaci a propagaci jednoduchých aplikací na mobilní telefony s OS Android. Projekt probíhal dílem v rámci výuky ICT, kde všichni studenti získávají teoretické ználosti o algoritmizaci a software, ale hlavně ve volném čase, kde došlo na propojení s praxí.

 


Naši studenti se pomocí různorodých komunikačních technologií seznámili, utvořili přeshraniční týmy a v nich hravou cestou získavali znalosti o tvorbě software. Jejich první výstupy zahrnovali jednoduché hry nebo GPS lokátor. Praktickými aplikacemi se staly jednoduché kalkulátory nebo vyčíslovač kvadratických rovnic/Pythagorovy věty. Zlatým hřebem pak byla volná aplikace, mezi nejzajímavější patřil například metronom s ladičkou nebo virtuální procházka ČAG.

V souladu s realitou moderního trhu, dostali studenti možnost své produkty propagovat prostřednictvím originálního videa na sociální síti YouTube. Za těmito účely byl spuštěn oficiální kanál ČAG, na kterém naleznete všechna videa z Let’s App!, ale výhledově i mnohá další. Rád bych zdůraznil, že naši studenti sami zastali produkci i postprodukci jejich relativně vysoce kvalitních sdělení.

Projektová výuka je všeobecně náročná jak pro učitele, tak pro studenty samotné. Tato úskalí jsou však bohatě vyvážena prakticky orientovanými zkušenostmi, které si účastníci odnesou. V našem projektu se nám podařilo náročný a abstraktní koncept vývoje software zvládnout praktickou a zajímavou formou, což samo o sobě považuji za úspěch. Rád bych poděkoval všem účastníkům, bez jejichž osobního zapojení a domácího úsilí bychom nikdy nevyprodukovali tak kvalitní výstupy. Budu se těšit na další spolupráci.

Mgr. Pavel Soukup

Další detaily o projektu Let’s App! a ukázky aplikací najdete zde (anglicky)