Traktor, komunismus, spokojenost, zajímavé, poučné, bez traktoru, vina,… takové a mnohé další reakce zazněly po skončení zážitkového workshopu Den, kdy se mlčelo, který pro kvartány uspořádaly lektorky z organizace Post Bellum.

Na základě reálných osudů a reálných postav si studenti vyzkoušeli, jak se ve vsi na Domažlicku po uchopení moci komunisty v roce 1948 organizovaly volby, jak se zakládalo JZD, jak se rozorávaly meze a budovalo kolektivní zemědělství po vzoru SSSR. Ovšem musely se také přesvědčit rodiny zarputilých odpůrců kolektivizace, velkých sedláků srostlých s vlastní půdou po generace. Ti pak skončili ve vězení nebo vystěhovaní na opačný konec republiky. Naši sedláci, rodina Mastných i Jehličkovi, se do hry vložili celým srdcem, stejně tak i jejich odpůrci, chudí chalupníci Bajerovi i další rodiny ze vsi.

Lektorky i „vesničané“ budiž pochváleni, 4 hodiny utekly jako voda. Už víme, jaké to je, když většina lidí mlčí a nepostaví se zlu na odpor. Také víme, jaké následky takový postoj může přinést.

Na odkazu kliknutím zde se lze podívat na video zveřejněné tvůrci výukového programu.

Děkujeme za návštěvu a budeme se těšit na další spolupráci!