ICT ve škole PDF Tisk Email

Lokální počítačová síť (LAN)

Síť je tvořena strukturovanou kabeláží UTP. U serveru jsou umístěny tři 10/100/1000 (uplink) switche (3 x 24 portů) a v knihovně je umístěn další 10/100 switch (1 x 12 portů). V každé učebně jsou minimálně 2 přípojná místa pro pracovní stanici, příp. notebook. Studenti mohou po domluvě používat své vlastní notebooky v naší síti.

Počítačová učebna

Naše gymnázium je vybaveno jednou počítačovou učebnou, kterou tvoří 15 stanic pro studenty a 1 počítač pro pedagoga. Operačním systémem je Microsoft Windows XP, zakoupený prostřednictvím Střediska multilicencí. K dalšímu programovému vybavení patří kancelářský balík Microsoft Office XP, Corel Draw 11, GIMP, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, Netscape a další. Každý student a pedagog má k dispozici svůj vlastní uživatelský účet, e-mailovou schránku ve formátu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript a svůj domovský disk pro dokumenty a další soubory. Osobní WWW stránky si může každý uživatel vystavit přímo na náš server a budou přístupné pod adresou http://othello.cag.cz/~uživatel/ , po domluvě lze zřídit i doménu třetího řádu http://uživatel.cag.cz . Pošta je přístupná pomocí protokolu IMAP nebo přes webové rozhraní na adrese http://mail.cag.cz. Tisknout lze přímo v počítačové učebně na sdílené laserové tiskárně. Tisk není nijak omezován. K dispozici je i barevný scanner pro digitalizaci dokumentů. Učitelský počítač je vybaven vypalovačkou DVD-R(RW)/CD-R(RW), která je k dispozici i studentům.

Prezentační technika

K učitelskému počítači je připojen dataprojektor (plátno pevně na zdi), který zvládá rozlišení 1024x768. Alternativně lze dataprojektor odmontovat a použít spolu s přenosným plátnem v jiných učebnách nebo na školních akcích mimo budovu.

Server

Operačním systémem je Gentoo Linux. K tomuto kroku jsme se rozhodli již při budování počítačové učebny a dnes můžeme říci, že to bylo dobré rozhodnutí. Tento operační systém našemu gymnasiu ušetřil mnoho finančních prostředků a studentům dává nadstandardní možnosti využití výpočetní techniky.

Připojení do Internetu

Jsme připojeni přímo do sítě CESNET rychlostí 16Mbit/s. Tento spoj je mikrovlný v bezlicenčním pásmu 5.4GHz, objem přenesených dat není nijak omezen.

Díky vysokorychlostnímu připojení aktivně využíváme technologii VoIP

Počítače mimo počítačovou učebnu

Studenti a zaměstnanci se mohou díky projektu Eduroam připojit na Internet pomocí bezdrátové sítě, která pokrývá velkou většinu prostor školy.

Bezpečnost

Na všech stanicích je nainstalován antivirový software a každý příchozí/odchozí e-mail je kontrolován na přítomnost viru přímo na serveru. V případě nálezu není e-mail doručen. Na serveru můžeme efektivně blokovat přístup k některým „závadným“ informacím na Internetu a zamezit přístup k některým službám. Nic takového zatím ovšem nepoužíváme.