Na den dětí jsme dostali i my malý dárek, zavítala k nám izraelská velvyslankyně Anna Azari. Paní velvyslankyně představila studentům moderní Izrael, zemi plnou nobelistů, technologických divů, start-upů, inovací v zemědělství, skvělého zdravotnictví, jednu z předních zemí v recyklaci vody, udržitelné výrobě elektřiny… Co ale našim studentům, jak vyplynulo z následného hovoru s nimi, zásadně nešlo na mysl je to, že se Izrael, přes všechny své problémy, umisťuje pravidelně na předních příčkách celosvětového vnímání štěstí. A problémů má tato malá země uprostřed Středního východu více než dost. I na ty, včetně trošky historie, během přednášky došlo. Kromě toho víme i mnoho zajímavostí, třeba jak je to s podobností izraelské hymny Hatikva a Smetanovou Mou vlastí, jaký význam pro Izrael hrají naši přední státníci, T. G. Masarykem počínaje, pokračovat můžeme jeho synem Janem, Václavem Havlem až našemu současnému prezidentu Zemanovi a bývalému premiéru Babišovi.

Izraelských velvyslanců jsem viděl už několik, ale Anna Azari mě příjemně překvapila a předčila mé očekávání. Ve své přednášce a následné besedě se studenty byla „diplomaticky upřímná“ a přirozená, což jsme všichni ocenili, a nutně se nám tak vtírá otázka, zda by se do diplomatických služeb nemělo přijímat více žen.

Návštěva Anny Azari byla prvním krokem na cestě k soutěži Cemach o moderním Izraeli (http://www.cemach.cz/), které se naši studenti již několik let úspěšně zúčastňují. Ať je účast i letos hojná a otevře našim studentům nové obzory.