Jak se žije u našich jižních sousedů? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Kloudová Štěpánka   

Výměnný pobyt v HagenberguMohla zjistit 11-členná skupinka čagovských studentů, která ve dnech 11. - 12. 12. zavítala v rámci výměnného pobytu do adventního Horního Rakouska, kde sídlí v městečku Hagenberg naše partnerská škola BORG.

V pořadí celkově dvanáctá vzájemná výměna si stanovila za téma letošního projektu představit známé  lokální firmy či rodinné podniky na obou stranách hranice. V rámci dvoudenního programu jsme měli první den návštěvy možnost navštívit vysílání Svobodného rádia Freistadt, či znovu obnovený freistadtský pivovar. V rámci Stammtische jsme společně debatovali v útulných prostorách pivovaru o studentských dojmech i specifikách hornorakouské němčinyJ. V úterý jsme se vydali do Lince, kde jsme zavítali do nejznámější linecké kavárny „U Jindráků“, v jejíž secesních prostorách jsme si pochutnali na vynikajících místních specialitách a vyslechli si též přednášku na téma historie rodinné firmy; navíc jsme se dozvěděli více o fenoménu Vídeňské kavárenské kultury, která významně ovlivnila i druhé největší město Rakouska, Linec. Během návštěvy Lince jsme samozřejmě shlédli tamní vánoční trhy a stačili jsme se i vzdělat v otázkách kosmologie v Ars Electronika centru.

A jak hodnotí výměnu studenti samotní? „Největší zážitek pro mne byla večeře v hostitelské rodině, kde se sešli všichni: rodiče, prarodiče, sourozenci a dokonce i psi a kočky, aby si poslechli moje povídání a rozdílech našich kultur. Všeobecně úžasná zkušenost“, Výměnný pobyt v Hagenbergukomentuje pobyt humorem svým vlastním sextán Vojtěch Vobr. „Pobyt se mi moc líbil. Moje hostitelská rodina byla báječná a všichni byli strašně milí. Moc se mi líbila hodina ve škole, kde jsme si byli poslechnout hodinu komunikace v němčině. První den bylo složitější rozumět jejich dialektu, ale druhý den to už bylo lepší“, glosuje svou zkušenost sextánka Linda.

Za přípravu hodnotného a zajímavého programu děkujeme hostujícím rakouským studentům, jejich rodinám a Mgr. Dagmar Šotolové, rakouské kolegyni, kteří nám připravili krásný adventní zážitek. Nanejvýš potěšující je i fakt, že na konání akce jsme dostali finanční příspěvek od rakouského Euregia.