Výuka v roce 2021 skončila a studenti i učitelé si užívají zaslouženého odpočinku, který potrvá až do neděle 2. ledna. Tradičně nás vánoční období a přelom roku nabádá k rozjímání a bilancování. Pojďme si zopakovat, co jsme zvládli a na co se můžeme těšit v nadcházejících měsících.

Navzdory přetrvávajícím komplikacím spojeným s proměnlivou pandemií nového koronaviru jsme udrželi společný kontakt a soustavnou výuku. Ve většině tříd jsme vyučovali část roku hybridně, tedy zapojili do živé výuky nejen studenty ve škole, ale také jejich spolužáky, kteří byli doma v karanténě. Maximálně jsme se snažili všechny studenty podporovat v rozvoji znalostí i dovedností, v mnoha aktivitách i soutěžích a radovat se z jejich úspěchů. Děkujeme všem rodičům, kteří jsou svým ratolestem potřebnou oporou v době izolace. Úplná distanční výuka se nám zatím vyhnula a doufáme, že tomu tak zůstane. I nadále se dovednostně i technicky připravujeme na každou variantu, která by nás mohla potkat.

Naše škola plně vybavila a uvedla do provozu dvě nové počítačové učebny. Všichni učitelé používají své laptopy, audiovizuální techniku a software k organizaci setkání nejen studentů a učitelů mezi sebou, ale také hostů z mimoškolního prostředí. To si žádá obrovskou dávku technické zručnosti a flexibility. Potřeba tvorby digitálního obsahu přesáhla předmět Informatiky a výpočetní techniky a stala se součástí všech oborů vzdělávání. Abychom našim studentům umožnili plnohodnotnou práci v tomto směru, pořídili jsme každému z nich 5 instalací plné verze balíčku Microsoft Office, které mohou využít na svých domácích počítačích a zbylé zapůjčit rodině. Její součástí je i plná verze Minecraft: Education Edition jako doplněk pro zábavnou formu vzdělávání třeba i doma o prázdninách.

V příštím roce nás čeká nákup mikropočítačů (Mikro:bit), které zpestří výuku programování a umožní studentům pracovat s hardwarem, a pořízení 3D tiskárny, která rozvine naše inženýrské schopnosti a natiskne pomůcky do mnoha předmětů. O plánech v nemateriálních rovinách ani nemluvě. Řečeno jednou větou, už se těšíme na další inspirativní spolupráci naší školy, studentů a rodičů.

Přejeme vám krásné Vánoce a mnoho štěstí do nového roku.

Grafiku v záhlaví pro nás laskavě připravila studentka Valerie Šádková.