Jakub Valuch, náš účastník Maratonu dopisů Amnesty International se rozhodl vyzpovídat své spolužáky. Zajímalo ho, jaké jsou jejich důvody zapojit se této iniciativy. Co zjistil se dočteme níže.

Proč ses rozhodl psát dopis pro akci Maraton dopisů Amnesty International? 

O této akci nám řekla paní profesorka Čihovská a když jsem o tom poprvé uslyšel, tak mne to nadchlo, protože můžeme pomáhat lidem a stojí nás to jen pár minut a poštovné. Můžeme tím pomoct lidem, kteří nic neudělali a přesto byli zatčeni. To si myslím, že je špatně a proto jsem se rozhodl jim pomoct, aby mohli dál pomáhat. 

Komu jsi psal a proč? 

Já jsem psal Mohamedovi Bakerovi, je to právník z Káhiry z Egypta a on pomáhá lidem, třeba ženám, nebo LGBT lidem a je skvělé, že i v takové zemi je člověk, který pomáhá nenásilnou cestou lidem, kteří to potřebují, ke kterým se ostatní otočili zády a myslím, že je to skvělý člověk 

Když se chcete zúčastnit této akce, tak píšete různým organizacím. Já jsem třeba psal prezidentské kanceláři prezidenta Egypta a psal jsem dopis, který doufám, že se otevře a přečte. Doufám také, že ho poslalo spousty dalších lidí, protože tento právník je opravdu úžasný člověk. 

Student tercie 

Proč jsi se rozhodl napsat dopis v rámci akce Maraton psaní dopisů Amnesty International? 

Za prvé je laskavé, když napíšete nevinnému člověku, který je ve vězení dopis, za druhé nám o tom řekla paní učitelka Čihovská a za třetí se mi tato akce líbí, protože mi to přijde milý, napsat do toho dopisu něco hezkého tomu člověku.

Komu a proč jsi psal? 

Já si teď nevybavuju jeho jméno, ale je to muž, který se snaží ochránit svatou řeku jednoho klanu, protože stát chce na té řece postavit vodní elektrárny a on se snaží tomu klanu pomoct, aby o tu řeku nepřišel. 

Student tercie 

Jak ses dozvěděla o Maratonu psaní dopisů a co si o této akci myslíš? 

Nám o tom řekla paní učitelka Čihovská na jedné naší hodině angličtiny. Myslím si, že je to dobrá věc a je to to nejmenší, co můžu pro ty lidi udělat a myslím, že takle můžu někomu pomoct a mít z toho dobrý svědomí. Takže si myslím, že by to měl udělat každý, protože si všichni můžeme odpustit třeba čokoládu. 

Koho sis vybrala a proč? 

Já jsem si vybrala slečnu z Číny, myslím že se jmenuje Čang Čan. 

Líbilo se mi to, že byla jedna z mála odvážných novinářů, kteří se rozhodli podat necenzurované informace Číňanům o Covidu. Myslím, že ona je poslední člověk, který by měl sedět ve vězení, protože ona takhle dokázala ostatním ukázat, jak se situace má,  i když věděla, že jí za to může postihnout trest. 

Studentka tercie 

Proč ses rozhodl účastnit se Maratonu psaní dopisů? 

Představila nám to paní profesorka angličtiny a mě to přišlo jako zajímavý projekt, který by mohl lidem pomoct, a tak jsem si řekl, proč ne? 

Komu jsi psal a proč? 

Já jsem psal klukovi,  který se jmenuje Mikita Zalatarou z Běloruska, přičemž byl neprávem odsouzen za protest, na kterém ani nebyl a pak byl mučen a nebyl mu umožněn žádný kontakt s vnějším světem a je v bídných podmínkách ve vězení. 

Student tercie 

Jak ses dozvěděla o Maratonu psaní dopisů? 

Já jsem se to dozvěděla tak, že nám to řekla paní profesorka Čihovská a pak jsme s ní psali ty dopisy. 

Komu jsi psala a proč zrovna jemu/jí? 

Já jsem si vybrala Mikitu který šel okolo protestu a oni ho zatkli, i když se ho neúčastnil a on má epilepsii a oni ho ve vězení mučili. Tohle by se to mohlo stát každému z nás a ještě k tomu je jen o rok straší než já. 

Víš co je to Amnesty International? 

To je program, který pomáhá vězňům a je dobře, že jim pomáhá. 

Studentka sekundy