Českobudějovický Majáles je studentský festival hudby a kultury, který se koná pravidelně poslední týden v květnu. Organizační tým tvoří zejména studenti (z VŠ i SŠ) a krom zábavy se také zabývají veřejným životem ve městě a dobročinnými aktivitami (například organizují Studentské krvebraní). Místní střední školy nominují své zástupce do soutěže o krále Majálesu, který je v závěru události slavnostně korunován. Náš zástupce se pravidelně umisťuje na předních příčkách. Letos ale události nabraly zcela nezvyklý spád…

V průběhu soutěže sbírali naši studenti body pro svého kandidáta tak úspěšně, že se dlouho držel na vrcholu bodování. Náskok ale nestačí, během disciplín, kterých se účastní studenti a budoucí králové osobně na místě, lze získat rozhodující množství bodů. Finální úkol byl štafetový závod po Sokolském ostrově, při kterém běžci vykonávali různé úkoly (např. zatloukání hřebíků). Shodou podivuhodných událostí, ale nepochybně také díky absolutnímu nasazení všech závodníků, nejvíce bodů získal kandidát Biskupského gymnázia Kryštof C.

Náš Petr Lhoták se umístil na druhém místě a třetí skončil Erik Bouchal (GJVJ). Přihlížející studenti vyjádřili smíšené emoce. Dokonce i sám korunovaný král Majálesu se vyjádřil k rozpačitým okolnostem závěru klání (viz video).

Jsme pyšní na nasazení našich studentů, kteří zcela samostatně plnili úkoly a pro jméno své školy ze sebe vydali absolutní maximum. Zejména nás ale těší, že sportovní duch vnímají jako důležitější než papírové vítězství. Svého krále Majálesu jsme si dekorovali ve škole, stranou dětinských rozporů. Ať žije Místokrál Petr Lhoták!

Záznam části oficiálního vyhlášení krále Budějovického Majálesu 2021.

V prostorách školy jsme si dekorovali vlastního krále Majálesu.

Pořadatelé Budějovického Májálesu se k událostem pro www.cag.cz nevyjádřili.