Vyrazili jsme s 3. ročníkem a septimou do Prahy prohlédnout si Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Naší milou průvodkyní byla poslankyně za hnutí STAN Pavla Pivoňka Vaňková a její asistent Miloslav Soukup. Prohlédli jsme si nejen Thunovský, ale i ostatní paláce, které k Poslanecké sněmovně patří. A protože neprobíhalo zasedání pléna, mohli jsme se podívat i do zasedací místnosti, vyzkoušet židle ministrů i řečnický pultík, podívat se na místa, která známe spíše z televize nebo z jiných médií. Místa, kde se rodí naše zákony, ale i kuloáry, kde se o nich vedou neformální diskuze a vyjednávání. Nakonec jsme usedli v poslaneckém klubu a mohli si s paní poslankyní popovídat.

Přesvědčila nás o tom, že i poslanci jsou lidé, kteří nežijí pouze politikou, ale mají doma děti a přátele, a kteří jsou stále spojeni s regionem, ze kterého vyšli. Cílem paní Pivoňka Vaňkové bylo hovořit s mladými lidmi, kteří se aktivně účastní života kolem sebe, kteří si své názory nenechávají pro sebe a svůj zájem o věci veřejné dokážou projevit v místních i celostátních záležitostech. Dala nám nahlédnout do své motivace, která ji přiměla vstoupit do politiky. Od městského zastupitele v Lišově až mezi poslance vládní koalice. Myslím, že se jí její záměr podařil.

Odpoledne jsme se podívali na výstavu Czech Press Photo v Národním muzeu. Politice a aktualitám jednoznačně vévodila válka na Ukrajině, české prezidentské volby, ale našli jsme tu i fotky z korunovace anglického krále a zelených protestů v Berlíně. Vítězná fotografie celé soutěže byla pořízena při potyčkách u soudu s hlavními představiteli naší dezinformační scény. Snímky, které jsem ve válečné šedi a nablýskaných oblecích vrcholných politiků málem minul, zahrnuly širokou škálu fotografií pocházejících z různých sportovních, kulturních a společenských akcí. I pár fotek z afrického Lagosu jsem našel, takže jsem ukojil svou potřebu neevropských barev. Ale fotografie cyklisty na Tour de France s kapkou potu na nose, snímek kytaristy české rockové kapely, kde z kouře a rozčepýřených vlasů čněla dopředu pouze kytara, snové obrázky z vystoupení nového cirkusu, budu ještě dlouho dostávat z hlavy. A to je asi smysl dobré fotografie, nebo ne?

Kolem a kolem, výlet se vydařil. V Praze je přece jenom blaze.