Soutěž & Podnikej organizuje Nadační fond vzdělávání a podnikání. Smyslem soutěže je umožnit středoškolským studentům formulovat svůj sen tak, aby ho mohli zkusit v budoucnu realizovat. Takovým snem by měl být projekt, který je prospěšný nejen autorům, ale také široké společnosti. Naš student Vladimír Potapov se svým spojencem Matoušem Novotným patří mezi tyto mladé “vizionáře.”

Jejich cesta soutěží nabrala na obrátkách v regionálním finále v Českých Budějovicích, kde se svým projektem New Tomorrow získali první místo a postoupili do celorepublikového finále.

New Tomorrow si kladl za cíl dodávat know-how a zkušenosti podnikavcům z oblasti zemědělství, kteří by s touto pomocí stavěli vysoce efektivní skleníky k pěstování plodin. New Tomorrow by rozplánoval zakázku, pomohl se zajetím a integrací do dodavatelských systémů obchodních řetězců. Vlastník skleníku by byl součástí franšízy New Tomorrow, ve které by společně zhodnotili svou investici, ale zároveň živili populaci.

Ve finále svůj projekt představili pod specifičtějším názvem SaDGreen. Skleníky, které by mohli produkovat jak v údolí, tak na vrcholcích našich skromných hor, by měli začít stavět do pěti let. Aktuálně je potřeba začít prototypovat, ladit ekonomické a ekologické parametry, které by zajistili efektivitu a výnosnost skleníků.

Důležitou součastí soutěže je schopnost zajistit si kontakty na potenciální odběratele a zaujmout investory, kteří by pomohli projektu překlenout nákladné období výzkumu a vývoje. V tomto ohledu se soutěžícím dařilo.

Také společenské trendy projektu přejí, ve skenících lze s lehkostí vyhovět požadavkům na BIO potraviny, po nichž roste poptávka tak, jak se prohlubuje uvědomělost veřejnosti. Hlavním pohonem je ale touha po domácích produktech. Proč konzumujeme holandskou zeleninu, když bychom si ji mohli vypěstovat sami?

Navzdory uznání poroty projekt ve finále nezvítězil. To nicméně autorské dvojici příliš nevadí. S přispěním statkářů, které se jim podařilo zaujmout pracují na realizaci svého snu i nadále. Gratulujeme oběma chlapcům k celkovému úspěchu. S velkou radostí budeme sledovat kariéru našeho skvělého studenta.

Dvojice mladých vizionářů Vladimír Potapov (ČAG) a Matouš Novotný.

Napsali o nich

V projektu SaDGreen půjde o franšízový systém, který má využívat úrodnou půdu.

REFRESHER.CZ, 12. dubna 2021

Příroda to bez nás zvládne, my bez ní ne!

Soutěž & Podnikej, 2021

Jde to i zeleněji, říkají tvůrci projektu SaDGreen

Soutěž & Podnikej, 2021
Finalisté soutěže Soutěž & Podnikej. Foto: Soutěž a Podnikej