Oktavánka Michaela Žurovcová a mnoho jejích spolužáků uspořádali vánoční sbírku hraček. Organizačně pomohli také naši pedagogové, zejména Nina Kubešová, Květa MěšťanováDaniel Hoffmann. Jak přišli na tuto ušlechtilou myšlenku a kam hračky poputují, nám napsala Michaela samotná.

Když má člověk Covid a nemůže nic moc dělat, má hodně času přemýšlet, a přesně to se stalo mně. Přemýšlela jsem nad potravinovou bankou a nad tím, jak je skvělé, že se stará o to, aby se lidem ve finanční tísni dostalo jídlo, které by se jinak vyplýtvalo. Při tom jsem si uvědomila, že se blíží Vánoce, a že dostávat každý rok pod stromeček hromadu dárků je vlastně luxus, který zdaleka nemá každé dítě. Tak proč nevzít myšlenku potravinové banky a nevztáhnout ji i na dárky?

Napadlo mě, že stejně jako já bude asi i spousta dalších studentů mít doma hračky, se kterými si už nehraje, ale je těžké je jen tak vyhodit. Tyto hračky však nemusí sedět opuštěné a zaprášené někde v krabicích, mohou jít o dům dál a vnést do života radost dětem, které nemají takové štěstí, jako máme my. Spojila jsem se tedy s paní Ninou Kubešovou, která u nás ve škole organizovala už několik charitativních akcí, aby mi pomohla myšlenku zrealizovat. Kontaktovala několik institucí a přivedla celý nápad k životu.

Teď už je tedy jen na nás, abychom se zapojili. Stačí se doma podívat po hračkách pro malé i větší děti, či po dětských knížkách a hudebních nástrojích, které se už nebudou používat, a potom je 8. nebo 9. prosince přinést do školy, do kabinetu paní Měšťanové nebo pana Hoffmanna. V pátek 10. prosince se potom hračky rozdělí a poputují do jednotlivých institucí, mezi které patří: Charita České Budějovice, Dětský domov Žíchovec, Dětský domov Boršov nad Vltavou, Dětský domov Strakonice a v neposlední řadě Dětská psychiatrická nemocnice Opařany.

Snad se nám alespoň trochu podaří dětem rozjasnit Vánoce.

Michaela Žurovcová