Již několikátým dnem v řadě se studenti vybraných tříd účastní workshopu Finanční svoboda. Absolvent ČAG Tomáš Stráský se svými kolegy připravil pro studenty předmaturitních a maturitních ročníků sérii workshopů s názvem Finanční svoboda. V první části si studenti zahráli stejnojmennou deskovou hru, během které mohli prožít 30 let života se všemi radostmi a nástrahami. Někdo byl úspěšný, někdo méně… Všichni si tím dobře uvědomili, proč je důležité vzdělávat se v oblasti finanční gramotnosti. Pro ty, které hra zaujala a zároveň by se chtěli dozvědět víc o finančním světě, na co si dát pozor a proč, je připravené pokračování.

Kryštof Liner, student oktávy, popisuje své dojmy v následujícím textu.

Nedávno jsme měli možnost se zúčastnit hry o finanční gramotnosti. Pomocí stolní hry, “Finanční svoboda”, jsme se učili, jak se dostat od mládí života až na pokraj důchodu bez toho, abychom prodali duši bance. Jak ale tato hra probíhala a co jsem se vlastně naučili?

Ve dvoučlenných týmech jsme se ujmuli své imaginární rodiny a vyrazili vstříc finanční nezávislosti. Prvním cílem na naší cestě bylo zajistit si vlastní bydlení, v našem případě byt. Začátek se zdál být slibný díky dědictví a prémiím, po několika nešťastných hodech kostkou se ale rodina rozrostla o další dva členy. Tato událost byla tvrdý zásah do našich příjmů, a navíc několik špatných investic do akcii nakonec způsobili, že pro koupi bytu bylo potřeba upsat se k pěti hypotékám. Co by člověk pro spokojený rodinný život neobětoval?… Z již naspořené částky jsme mohli splnit hned druhý cíl, dovolenou v Egyptě. Ve stínu pyramid jsme se nemohli ubránit pocitu, že dosáhnout finálního cíle bude opravdu oříšek. Tyto obavy se ale záhy rozplynuly. Naše děti předvedly svého vrozeného génia a díky povedenému hodu vyhrály milion v matematické olympiádě. S takovým příspěvkem bylo finálního cíle, finanční nezávislosti, jednoduché dosáhnout. Je úžasné, jak všechno ve hře a doufejme i v životě, nakonec dobře dopadne…

Poté, co hra skončila nás čekal prostor pro případné otázky a pocity ze hry. Za sebe musím říct, že mě tato zkušenost donutila zamyslet se a podívat se na vedení domácnosti z jiného pohledu. Vždy osobně preferuji řídit se podle svého plánu, mnohé náhodné události mohou však dovedou změnit poměr sil víc, než můžeme očekávat. Má proto určitě smysl investovat do pojištění a mít vždy rezervu pro všechny případy.

Text: Kryštof Liner, oktáva