Ve středu 31. 5. jsme si my, třída 2. ročníku, sebrali své saky paky a vyrazili do nedaleké jaderné elektrárny Temelín, abychom ji prozkoumali skrz na skrz. Naše první kroky vedly do zámečku, kde jsme se seznámili s podmínkami pro vstup a dostali stručné instrukce.

Vstup do Temelína je střežen jako nejdražší poklad a museli jsme se rozdělit na dvě skupinky, které se následně dělily napůl. Prošli jsme třemi kontrolními bránami, do prostoru jsme si nemohli vzít takřka nic, a při cestě nás doprovázel security. Dozvěděli jsme se, na jakém principu fungují temelínské věže, čím vším musejí projít uchazeči o zaměstnání a jak nebezpečná může práce v Temelíně být.

Celá exkurze byla plánovaná minutu po minutě a kontrolními bránami jsme procházeli i ve vnitřních sektorech. Na naše zvídavé dotazy odpovídaly skvělé paní průvodkyně. Čekalo nás i historické okénko sdělující výběr lokality jaderné elektrárny, způsob skladování odpadu, jaká mají zaměstnanci privilegia a v neposlední řadě plány do budoucna.

Temelín může připomínat vysokoškolský kampus či samostatnou metropoli bez známek další civilizace. Všechny nás tato exkurze velmi zaujala.

Tímto moc děkujeme paní profesorce Tůmové za zrealizování nezapomenutelného výletu, neboť do jaderné elektrárny se opravdu každý jen tak nepodívá. 

Text: Theresa Berenika Jakubcová, 2. ročník