Minulý týden zavítali mezi studenty ČAGu tři naši bývalí maturanti, Jakub Tomeš, Emma Mocová a Pavel Štěch, kteří aktuálně studují na různých VŠ doma i v zahraničí, aby se podělili o své zážitky a motivovali současné studenty.

Pavel Štěch právě dokončil bakalářské studium oboru teoretická fyzika na UCL (the University College of London), která se dlouhodobě řadí mezi top ten univerzity na světě. Na dotaz, jak se mu podařilo dostat se na jednu z nejprestižnějších britských univerzit, Pavel říká:“ Nemůžete se někam dostat, když to nezkusíte. Potkal jsem spolužáky, kteří studovali na Cambridge a neznali, kdo byl Churchill, nicméně byli nesmírně ctižádostiví, což je většinou rozhodující. Pokud jsem potkal nějaké studenty z ČR, byli to především absolventi elitních pražských soukromých škol z Open Gate, či English College; coby absolvent ČAGu-školy cenově dostupné většinové populaci-jsem cítil hrdost na to, že jsem schopen v této konkurenci obstát.“ Osobně jsem působil jako pokladník v česko-slovenském studentském spolku v Londýně, kde jsem se naučil spoustě nových věcí“, kvituje svou zkušenost Pavel.

Emma Mocová rovněž zakončila své bakalářské studium dvou oborů, Television, Art and Entertaining na universitě ve skotském Glasgow, a chystá se pokračovat tamtéž v oboru psychologie. Jak glosuje svoji zkušenost Emma? „ Nejtěžší si bylo zvyknout na skotský akcent, který je opravdu specifický. Musíte si zvyknout též na to, že za vás vaše problémy nikdo nevyřeší, takže se naučíte být samostatný.“ „Britské univerzity se obecně starají o to tzv. „well-being“, což znamená, že kladou důraz na to, abyste se coby student cítil dobře a zapojil se např. do bohatého spolkového života.

Oproti nim Jakub Tomeš se rozhodl zkusit své štěstí na domácí univerzitě a vyrazil za studiem na prestižní VŠCHT v Praze, kde studuje obor inženýrská informatika. Díky své perfektní znalosti angličtiny, kterou si odnesl z ČAG, dnes působí v mezinárodním vědeckém týmu a publikuje vědecké články v oboru virtuální realita.

Ukázka z jedné z Jakubových publikací.

Všichni tři studenti se navzdory svým odlišným oborům i místům studia shodli na tom, že stojí za to si za něčím jít.“ Řešení nepříjemných a drobných věcí během studia vás změní víc, než si myslíte. Nikdy jsme si neuměli představit, jak moc nás studium změní,“ kvitují shodně všichni. Popřejme všem hodně zdaru a těšme se na další návštěvu. 🙂