Jedním ze studentů, kteří se účastní Maratonu dopisů Amnesty International je autor následujících řádek Jakub Valuch. Kromě jeho vyspělého pohledu přinášíme také fotografie dalších dopisovatelů, kterým není lhostejné porušování lidských práv ve světě.

Amnesty Internacional je dobrovolnická nezávislá organizace bojující za lidská práva a svobodu. Jednou z mnoha akcí, které pořádá, je Maraton psaní dopisů. Akce se koná kolem 10. prosince, tady kolem Dne lidských práv. Lidé z celého světa píší dopisy na pomoc konkrétním lidem.

Já sám jsem napsal dopis na podporu sedmnáctiletého Mikity Zalatarou z Běloruska. Jeho osud se mne velice dotkl. Aniž by cokoli udělal, byl zadržen, mučen a odsouzen. Na stránkách Amnesty Internacional si každý může přečíst příběhy lidí, kterým můžeme pomoci. Při čtení jsem si uvědomil, jak blízko se odehrávají příběhy lidí, kterým se děje bezpráví.

Usilovat o lepší svět byl měl každý z nás. Na závěr bych použil citát Václava Havla, prezidenta a bývalého politického vězně:

“Jsem přesvědčený, že nebýt této solidarity, byl bych ve vězení daleko déle. Kampaně Amnesty mají svůj efekt a jednotlivec zmůže dost. Je to na každém z nás.”